Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ARI SAYISINDA ÖNEMLİ AZALMA YAŞANIYOR.

Yediğimiz her üç lokmadan birinin arılarla ilişkili olduğu biliniyor. Ancak arı nüfusu giderek azalıyor. İşte bu canlılar için yapabileceğimiz 5 şey.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 23:55
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 23:55
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
ARI SAYISINDA ÖNEMLİ AZALMA YAŞANIYOR.

Arı nüfusu azalıyor: Onlara yardımcı olmak için yapabileceğiniz 5 şey.

Yediğimizher üç lokmadan birinin arılarla ilişkili olduğu biliniyor. Ancak arı nüfusu giderek azalıyor. İşte bu canlılar için yapabileceğimiz birkaç eylem.

Arılar binlerce yıldır insanların var olma mücadelesinde kilit bir rol oynuyor. Vücudumuza aldığımız her üç gıda lokmasından birinin arılarla ilişkili olduğu biliniyor. Ayrıca ekosistemlere paha biçilmez destek sunarak bitkilerin ve ağaçların büyümesine yardımcı oluyorlar. 

Ancak şimdi onların bize ihtiyacı var çünkü dünyadaki arı nüfusu her yıl azalıyor. 

Bitkileri polone eden arılar azaldıkça insan nüfusunu beslemek zorlaşacak. Pek çok bitki türleri ve çiçekler yok olacağı için sınai mallardan ilaçlara çok sayıda şeyi üretemeyeceğiz. 

Arı nüfusunun düşüşü büyük ölçüde insanoğlunun suçu olduğu için bu konuda yapabileceklerimiz var. 

Çiftlik hayvanlarının et, süt ve kanında mikroplastik tespit edildi

Arılara yönelik en büyük tehditlerden ilki tarımda kullandığımız zırai ilaçlar, pestisitler.

Çoğu böcekleri öldürmek için tasarlanmış olan bu ilaçların arıları da zarar veriyor.

On yıl sonra, pestisitlerin formüllerinde değişen pek birşey yok. Hala arılar için büyük bir sorun teşkil ediyor bu kimyasallar. Ağustos 2022'de Oxford Üniversitesi'nde yapılan başka bir araştırma bu pestisitlerin arıların sinir sistemini etkilediğini ortaya koydu. 

Ancak pestisitler, arıların karşı karşıya olduğu birçok büyük sorundan sadece birisi. Hava kirliliği, arıların azalmasında bir başka büyük faktör. Üç yıllık bir süre boyunca yürütülen yakın tarihli bir araştırmada da, Hindistan'da kirliliğin bal arılarını tamamen öldürebileceğini öngördü.

Arılar ayrıca habitat kaybıyla da karşı karşıya. 'Friends of the Earth' raporuna göre, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Birleşik Krallık'ta kır çiçeği çayırlarının yüzde 97'si yoğun tarım ve kentsel gelişim gibi nedenlerle yok oldu. 

Peki arılara nasıl yardım edebiliriz?

Arı popülasyonlarımıza yardım etmek için hepimizin yapabileceği şeyler var. İşte bu değerli canlılar için yapabileceğimiz birkaç eylem.

1. Arı dostu bir bahçe yaratın

Bir bahçeniz veya herhangi bir dış mekanınız varsa, onu arılar için daha çekici hale getirmek mümkün.

İlk olarak, ektiğiniz çiçek türlerini düşünün. Arılar, örneğin lavanta ve engerek böceği gibi polen ve nektar bakımından zengin olanları sever. Ayrıca nektar bakımından zengin kır çiçekleri karışımı içeren kır çiçeği tohumları alıp serpebilirsiniz. 

Arıların barınması ve yuva yapması için küçük oyuklardan oluşan bir arı oteli de yapabilir veya satın alabilirsiniz.

Bahçenizde hali hazırda bir arı kovanı varsa onu ortadan kaldırmayın. Özellikle şehirlerde insanlar tarafından kullanılmayan veya sahiplenilmemiş neredeyse hiç alan yok. Arılar bir yerde yaşamak zorunda. Herkes onları kendi özel alanında kovarsa yok olurlar.  

Son olarak, zararlı kimyasallardan kaçının. Yabani otlardan kurtulmak için elle çekme veya kaynar su dökme gibi yöntemleri tercih edin. 

Mutlaka ilaç kullancaksanız daha arı dostu seçeneklere yönelebilirsiniz. Mesela atrazin bazlı olan ilaçlar arılar için daha az zararlıdır.

2. Vegan balı tercih edin

İnsanlar bal yemeği seviyor. Ekonomik olarak da çok sayıda insan için ciddi bir geçim kaynağı. Küresel pazarın değeri 8 milyar dolardan fazla olarak hesap ediliyor. Arılar balı kesinlikle bizim veya başka bir türün kullanımı için üretmezler. Bala kendileri için buna ihtiyaçları var. Bal onlara kış boyunca değerli bir besin kaynağı sağlar.

Güzel haber ise şu: Balı arılardan almadan elde etmenin bir yolu var. O da vegan bal. Bal alternatifleri  giderek yaygınlaşıyor. Örneğin İngiltere merkezli The Vegan Honey markası, meyve şekeri ve meyve suyu kullanarak arı sömürüsü içermeyen, bitki bazlı, glütensiz bal yapıyor.

Diğer markalar arasında da gerçek gibi görünen ve gerçek bal gibi tadı olan benzer ürünler var. 

3. Yorgun arılara dikkat edin ve onlara yardım edin

Arıların yoğun ve yorucu bir yaşamı var malum. Kovana geri dönmeden önce durup 'yakıt ikmali' yapacak daha az çiçek ve bitkinin olduğu yerleşim alanlarında bazen baygınlık geçirir gibi olurlar. 

Bu durumdaki bir arıyı görürseniz ona şekerli su ile vererek yardımcı olabilirsiniz. Ama tabi bu dikkatli bir şekilde yapılmalı. Şeker çözeltisi yorgun bir arı için tek seferlik bir çözümdür. Bu tür bir suyu sürekli bahçede bırakmak arılara yarardan çok zarar verir. Çiçekler yerine sürekli bu şekerli suya gitmeye başlarlar. 

Bu solüsyonu hazırlamak için yapmanız gereken tek şey iki yemek kaşığı beyaz şekere bir yemek kaşığı su koymak ve bitkin arının yanına bırakmaktır. 

4. Yerel, organik ürünler satın alın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, pestisitler arıların düşmanı. Kimyasalların püskürtüldüğü ürünlerden kaçınmak için yerel, organik meyve ve sebzeleri satın almayı tercih edin. 

5. Arı koruma çabalarını destekleyin

Arıların alabilecekleri tüm desteğe ihtiyaçları var ve korunmalarına yardımcı olmayı görev edinmiş kuruluşlar da var.

Eğer imkanınız varsa bu türden kuruluşlara destek olmayı veya gönüllü olmayı seçebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.