Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AŞIK VEYSEL KEMER'DE ANILDI

Kemerli türkü ve sanat dostları Aşık Veysel'i anarak eserleri ve sanat kişiliği hakkında konuşmalar yaptı. Geceye Dr. Şahin Gümrü, Ahsen Yıldız, Cenap Musrezaoğlu ve saz sanatçısı Vedat Çetintaş katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 14:27
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
AŞIK VEYSEL KEMER'DE ANILDI

Kemerli türkü ve sanat dostları Aşık Veysel'i andılar.

Esnaf odası toplantı salonunda bir ayara gelen Kemerliler, Aşık Veysel'i anarak eserleri ve sanat kişiliği hakkında konuşmalar yaptı.

Kemer doğa dostları organizasyonu ile bir araya gelen türkü dostlarına Dr. Şahin Gümrü ev sahipliği yaptı,

geceye moderatör ve konuşmacı olarak Ahsen Yıldız ve konuşmacı Cenap Musrezaoğlu katıldı.

Geceye katılımcı olarak da yoğun ilgi oldu.

Saz sanatcısı Vedat Çetintaş'da geceye sazıyla renk kattı.

AŞIK VEYSEL KİMDİR

Âşık Veysel, gerçek adıyla Veysel Şatıroğlu (25 Ekim 1894, Şarkışla - 21 Mart 1973, Sivas), Türk halk ozanı ve şair. Afşar boyunun Şatırlı obasına mensup olan Veysel Şatıroğlu, Gülizar ve Ahmet Şatıroğlu çiftinin çocuklarından biri olarak 25 Ekim 1894'te Sivas Vilayeti'nin Tenos (bugünkü Şarkışla) kazasında doğdu. Çocukken görme yetisini kaybetmesine rağmen şiirlerinde hoşgörü, sevgi, birlik ve beraberlik, vatanseverlik ve tabiat konularını işleyen Âşık Veysel; "Uzun İnce Bir Yoldayım", "Dostlar Beni Hatırlasın", "Kara Toprak" ve "Güzelliğin On Para Etmez" gibi birçok eser bıraktı. Türkiye'de âşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden birisi olarak kabul gören Veysel, Türkçeyi en yalın ve güçlü şekilde kullanan isimlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Eserleri; aralarında Tarkan, Barış Manço, Gülden Karaböcek, Selda Bağcan, Haluk Levent, Belkıs Akkale ve Hümeyra gibi birçok sanatçı tarafından tekrar yorumlandı. Amerikalı elektrogitar virtüözü Joe Satriani, 2008'de çıkardığı albümde "Aşık Veysel" isimli kendi bestelediği enstrümantal bir esere yer verdi. Veysel, 2022 yılında "vefa" kategorisinde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne'ne layık görüldü. Aralık 2022'de yayımlanan cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ölümünün 50. yıl dönümü nedeniyle 2023 yılının Türkiye'de "Aşık Veysel Yılı" olarak kutlanacağı ilan edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.