Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

HYDROS'TA ANTİK ROMA KÖPRÜSÜ RESTORE EDİLİYOR.

İdros'ta başlayan kazı çalışmalarıyla Roma dönemine ait köprü ve mozaikli kilise kalıntıları ortaya çıktı. Antik kent İdyros'un tarihi ve turizm potansiyeli gün yüzüne çıkacak.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 19:53
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 19:53
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
HYDROS'TA ANTİK ROMA KÖPRÜSÜ RESTORE EDİLİYOR.

İdros'ta başlayan kazı çalışmalarının başlamasıyla önemli kalıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Bunlardan biri de Roma dönemine ait köprü oldu.Tadilat ve onarımına başlanan köprünün tamamlanmasıyla birlikte önemli bir yapı da ayağa kaldırılacak.

İdyros Antik Kenti, Likya bölgesi sınırları içerisinde kalan konumu itibari ile denizci bir kent olma özelliği taşıyor. İdyros'un bulunduğu alan, denize çok yakın olması sebebiyle Akdeniz ticareti yapan gemicilerin, uğrak noktası olduğu düşünülen bir kent. Kent ile ilgili günümüze kadar yapılmış yayınlar araştırıldığında kent tarihi hakkında sınırlı bilgiler elde edilirken, bu bilgiler ışığında, kentin genel yapısına bakıldığında bölgede 1976-77 yıllarında çok kısa süreli bir arkeolojik kazı çalışması gerçekleştirildiği ve günümüze kadar bölgede o tarihten bu yana arkeolojik kazı faaliyeti olmadığı görülüyor.

KİLİSE, İDYROS'UN SİMGE YAPILARINDAN

Araştırmalar ışığında, kentin ilk iskanının Helenistik döneme kadar gittiği, devamında Roma ve Bizans olarak yerleşimin devam ettiği görülüyor. Kentin bilinen en dikkat çekici yapısı, Bizans Dönemine tarihlendirilen mozaikli kilise yapısı oluyor. Arkeolojik kazı çalışmaları 2017 yılından itibaren mozaikli kilise ve çevresindeki yapı kalıntıları etrafında gerçekleştirilecek ve Antik Kent İdyros, yapılan kazılar eşliğinde bilim dünyası ile turizmin hizmetine kazandırılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.