Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KIYILARI HALKA KAPATAN YÖNETMELİK İPTAL

Kıyıları Halka Kapatan Yönetmelik İçin İptal Kararı: Kıyı şeritlerinin özelleştirilmesine yol açan yönetmelik için iptal kararı

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 12:51
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
KIYILARI HALKA KAPATAN YÖNETMELİK İPTAL

Kıyıları Halka Kapatan Yönetmelik İçin İptal Kararı: Kıyı şeritlerinin özelleştirilmesine yol açan yönetmelik için iptal kararı

Vatandaşların kullanımına açık olması gereken kıyı şeritlerinin turistik tesisler için değiştirilmesine yol açan yönetmelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi – İBB’nin açtığı dava sonucu iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 16 Nisan 2022 tarihli Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iptali için dava açtı.

Yönetmelik değişikliğinin birtakım işletmelere ayrıcalık getirebileceği ve Kıyı Kanunu’na aykırı yapılaşmaların denetimini zorlaştıracağı savunuldu.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre; İBB’yi haklı bulan Danıştay 4. Dairesi, yönetmeliği hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

BAKANLIK İZİNLİ TESİSLERDE DAHİL EDİLDİ

Kararda, kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararının gözetileceğine dair Anayasa ve Kıyı Kanunu hükümleri doğrultusunda ayrım gözetilmeksizin tüm deniz, tabii-suni göl ve akarsularda onaylı kıyı kenar çizgisinin değiştirilmesi istemi ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılacak itiraz usulüne yer verildiği anımsatıldı.

Dava konusu yönetmelikte ise kıyı kenar çizgisinin değiştirilmesi için yeni bir itiraz yolunun getirildiği belirtildi.

Bu yeni itiraz yolunun da meskun olmayan ve henüz tapu iptal davası açılmamış Hazine taşınmazlarının bulunduğu kıyı alanları ve ilgili bakanlıkların tahsis veya üst kullanım hakkı verdiği, turizm işletme belgesi almış yapıların bulunduğu kıyı alanlarına yönelik olduğu anlatıldı.        Kıyıları Halka Kapatan Yönetmelik İçin İptal Kararı

KIYILARIN KORUNMASINA AYKIRI

Bu kuralın objektif kriterler çerçevesinde kamu yararı ve hizmet gerekleri dikkate alınarak yönetmeliğe eklendiği konusunun idarece ortaya konulamadığı belirtildi.

Kuralın, Kıyı Kanunu hükümlerine aykırı uygulamaları teşvik edebileceği, kıyıların korunmasına aykırı uygulamalara yol açabileceği, kıyıların daraltılması sonucunu doğurabileceği, bu durumun ise kıyılardan yararlanmada önceliği kamuya veren Anayasa ve kanun hükümleriyle bağdaşmadığı vurgulandı.

Düzenlemede hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varan mahkeme, yönetmeliğin iptaline karar verdi.

Kararı sosyal medyada duyuran İBB 1. Hukuk Müşaviri Eren Sönmez şu ifadeleri kullandı:

“16 Nisan 2022’de Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik yapılmış kıyı kenar çizgisinin değiştirilmesi halleri genişletilmişti. Bu durumun bir takım işletmelere ayrıcalık getirebileceği ve kıyı kanununa aykırı yapılaşmaların denetimini zorlaştıracağı gerekçeleriyle Danıştay’da İBB olarak iptal davası açmıştık.

Danıştay; ‘Kıyıların korunmasına aykırı uygulamalara yol açabileceği, kıyıların daraltılması sonucunu doğurabileceği, bu durumun ise kıyılardan yararlanmada önceliği kamuya veren Anayasa ve Kanun hükümleriyle bağdaşmayacağı açıktır’ diyerek söz konusu değişikliği iptal etti. Kıyılar İstanbullularındır.”

turizmgünlüğü.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.