Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SELÇUKLU AV KÖŞKÜ İÇİN DAHA NE BEKLENİYOR ?

Kemer'de turizm için önemli bir tarihi eser olan Selçuklu Av Köşkü'nün turizme kazandırılması süreci maalesef uzadı. 1230-1248 yıllarına tarihlenen ve Türk-İslam sanatı geleneğinin tek örneği olan köşk, Kemer'in eşsiz doğasında keşfedilmeyi bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 17:14
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
SELÇUKLU AV KÖŞKÜ İÇİN DAHA NE BEKLENİYOR ?

Kemer'de alternatif turizm için bir hazine niteliğindeki Selçuklu Av Köşkü'nün turizme kazandırılması yine yılan hikayesine dönüştü.

Yıllardır açılacağı konusunda yüzlece hatta binlerce haber yapılan Şelçuklu av köşkü yine kaderine terk edilmiş halde.

Daha önce restore edilip açılması beklenen Şelçuklu eserinin ne hikmetse hala bir tarih kültür değeri olarak turizme kazandırılmadı.

Kemer'de daha geniş dönemde turizm yapabilme anlamında bulunmaz bir değere sahip av köşkü konusunda yaşananlara akıl sır ermiyor.

SELÇUKLU AV KÖŞKÜ TARİHİ :

1230 – 1248 yılları arasındaki döneme tarihlenen Selçuklu Av Köşkü, Antalya- Kumluca Karayolu’nun Kemer 1 girişindeki ormanlık alan içinde yer alıyor. Kemer’e 10 dakika uzaklıkta olan eser, bilinen üç Selçuklu Av Köşkü'nden biri olmakla birlikte, bulunduğu bölgenin tek Selçuklu yapısı ve Türk- İslam Sanatı geleneğinin tek örneği olma özelliğini taşıyor.

Gerek dönemin mimari sanatını gerekse dini inanışını temsil etmesi nedeniyle, özel yapılar arasında yer alan köşkün çatısı kısmında bulunan Hz. Süleyman'ın mührü olarak bilinen iki eşkenar üçgenin birleşimi ile oluşan yıldız figürü, yapının önemini artırıyor. Yine, Tekelioğlu Beyliği’nin bayrağında bulunan altıgen yıldız kabartmalı taş merdiven, Selçuklu Dönemi’nden kalan en güzel örneklerden biri olarak kabul ediliyor. Giriş kapısı ve yakınında yer alan duvarı yıkılmış olan köşkün, çatı ve duvarlarının büyük bir bölümü, sağlam durumda bulunuyor.

İlçenin eşsiz doğasının yanı sıra arkeolojik ve tarihsel açıdan da nice güzellikler barındırdığının bir ispatı olan ve son yıllarda turizme kazandırılması için yoğun çalışmalar yapılan Selçuklu Av Köşkü, Antalya’nın köklü medeniyetini gözler önüne seren kültürel değerlerden bir tanesi olarak, Kemer’de keşfedilmeyi bekliyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.