Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YENİ TURİST REHBERLİĞİ KANUNU KOMİSYONDA KABUL EDİLDİ

Turist Rehberliği Meslek Kanununa ilişkin düzenleme TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu tarafından kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
YENİ TURİST REHBERLİĞİ KANUNU KOMİSYONDA KABUL EDİLDİ

Kanun teklifi neler içeriyor?

Yabancı dil şartını sağlayamadığı için rehber olamayanların mağduriyetini gidermek ve iç turizmde artan Türkçe rehber ihtiyacını karşılamak için Türkçe rehberliğe ilişkin düzenleme yapılması planlanıyor.

Tura katılanların Türkçe bilmeleri ve talep etmeleri halinde mesleğin çalışma kartında belirtilen yabancı dil dışında Türkçe olarak, Türkçe rehberler ise mesleklerini sadece Türkçe olarak icra edebilecek.

Turun Türkçe olarak icra edilmesi durumunda uygulanacak taban ücretleri Bakanlıkça belirlenen taban ücretlerin yüzde yetmişinden az olmamak üzere belirlenecek.

Ancak rehberler dil ve bilgi yeterliliğinin ölçülebilmesi için sınava tabii olmaya devam edecek.

Rehberlik kimlik kartları ruhsatnameye dönüştürülecek. Turist rehberliği ruhsatnamesine sahip olan turist rehberleri ile rehberlik kimlik kartını ruhsatname ile değiştirenlerin, en geç beş yıl içinde yabancı dil yeterliliğine ilişkin belgeyi getirmeleri zorunlu hale getirilecek, getirmedikleri takdirde ise Türkçe turist rehberi olarak mesleklerini icra edebilecek. Rehberler yabancı dil yeterliliğini belgelemeleri halinde ise çalışma kartı alarak, yeniden başarılı oldukları dilde mesleklerini icra edebilecek.

Tarihî ve turistik yerlerin tanıtılması olmayan faaliyetler sırasında turist rehberi bulundurma zorunluluğu kaldırılıyor. Buna göre turistik gezi turlarındaki otobüslerde rehber bulundurma zorunluluğu kalkıyor. Acentelerin yetkilendirdiği kişiler bu tür faaliyetlerde yer alabilecek.

Öte yandan Uzak Doğu ülkelerinden gelen ziyaretçilerin artması nedeniyle bu bölgenin dillerini bilen rehber adaylarını teşvik edici düzenleme yapılacak.

Yabancı dilde rehberlik yapacaklar için Bakanlık tarafından belirlenen yabancı dillerden birinde, mesleğe kabul sınavına başvuru tarihinden önceki son beş yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) en az 75 puan almış olmak veya ÖSYM tarafından YDS'e eşdeğerliligi kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarında bu puana denk yabancı dil yeterlilik belgesine sahip olmak; Bakanlığın sınav yapılmasını istediği yıl içerisinde ÖSYM tarafından sınav takvimine alınmayan dillerde ise Bakanlığın talebiyle Bakanlığın gözetim ve denetimi altında birlikler veya konusunda uzmanlaşmış kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan yabancı dil sınavında başarılı olmak şartları aranacak. Uzak Doğu dilinde rehberlik yapmak için başvuran adaylardan bu şartlar aranmayacak. En az önlisans düzeyinde mezun olan adaylar acil ihtiyacı gidermek amacıyla 100 saatlik eğitimin ve uygulama gezisini tamamlayarak yabancı dilde bölgesel veya ülkesel turist rehberi olmaya hak kazanacak.

Öte yandan üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden lisans düzeyinde mezun ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmaları kolaylaştırılacak.

Seyahat acentalarının verdikleri hizmetler sırasında müşterilerin bilgisi ve onayı dışında alışveriş amaçlı belirli bir işletmeye gönderilmeleri karşılığında kendisine veya yönlendireceği kişiye herhangi bir menfaat temin etmelerine yaptırım uygulanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.