Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YENİ TURİZM TRENDLERİ AÇIKLANDI

Mastercard yeni turizm trendleri raporunu açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 10:55
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
YENİ TURİZM TRENDLERİ AÇIKLANDI

Mastercard yeni turizm trendleri raporunu açıkladı

Mastercard Turizm Trendleri Raporuna göre, Türkiye’de yabancı menşeli kartlarla yapılan işlemlerde en çok harcama yapan ilk beş ülke sıralamasında İngiltere ve bu ülkelerin en çok harcama yaptığı ilk 5 şehir sıralamasında, İstanbul birinci sırada yerini aldı.

Mastercard tarafından açıklanan Turizm Trendleri Raporuna göre Türkiye’deki yabancı kartlı işlemler 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ciro bazlı yüzde 7, adet bazlı ise yüzde 16 büyüdü. Bireysel yabancı kartlı ödemelerin ülke bazlı dağılımı incelendiğinde İngiltere menşeli kartlar ciroda zirvede yer aldı. Mısır menşeli kartlar ise geçen yıla göre büyüme rekoru kırdı. Yabancıların en çok harcama yaptığı şehirler sırasıyla İstanbul Antalya, İzmir, Ankara ve Muğla oldu.

Avşar Gürdal: Ziyaretçilere sunduğumuz deneyimlerle turizmi destekliyoruz

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, Türkiye turizmini destekleyerek, ekonomiye katkılarını artırmayı hedeflediklerini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizin turizm alanında değer önerileri gün geçtikçe zenginleşiyor. Tarihten kültür sanata, gastronomiden seyahate kadar pek çok alandaki çekiciliği destinasyon olarak ön plana çıkmasını sağlıyor. Biz de Mastercard olarak hem yerli hem de uluslararası ziyaretçilere sunduğumuz eşsiz deneyimlerle, ülkemizin en gözde turistik destinasyonlardan biri olma pozisyonunu pekiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu çerçevede global Paha Biçilemez Platformumuz ile ülkemizin değerlerini deneyimlere dönüştürüyor, bu deneyimler üzerinden Türkiye’nin destinasyonlarını yerli ve yabancı turistlere tanıtıyoruz. Güncel turizm trendleri raporumuza göre, Türkiye’deki yabancı kartlı işlemler 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ciro bazlı yüzde 7, adet bazlı ise yüzde 16 büyüme kaydetti. Söz konusu ziyaretçi ve harcama artışları, sektöre yönelik yatırımlarımızın ve yenilikçi stratejilerimizin sadece kısa vadeli değil, aynı zamanda uzun vadeli olumlu etkilerini de yansıtıyor. Bu veriler ve gelişmelerle birlikte turizm alanındaki yatırımlarımız ve yeniliklerimizle, ülkemiz ekonomisine olan desteğimizi sürdüreceğiz”

İngilizler zirvede, Almanlar takipte

Buna göre Türkiye’de yabancı menşeli kartlarla yapılan işlemlerde en çok harcama (ciro) yapan ilk beş ülke kartları sırasıyla İngiltere (yüzde 17), Almanya (yüzde 12), Amerika (yüzde 6), Suudi Arabistan (yüzde 5), Hollanda (yüzde 4) şeklinde sıralandı.

Suudi Arabistan’tan gelenler en çok giyim için harcadı

Raporun sonuçlarına göre restoran harcamaları yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre ciddi oranda artış göstererek giyim ve konaklama sektörlerinden pay aldı. Suudi Arabistanlı turistler en çok giyim harcaması yapan kitle olurken, yüksek hacimli işlemlere de öncülük etti. İngiliz turistler sağlık/kozmetik sektörleri ile ön plana çıktı. Ocak-Mart 2024 döneminde ciro bazlı sektör dağılımı giyim (yüzde 17), sağlık (yüzde 14), market (yüzde 14), restoran (yüzde 13) ve konaklama (yüzde 12) şeklinde sıralandı.

Ciro bazlı şehir dağılımı ise İstanbul (yüzde 57), Antalya (yüzde 15), İzmir (yüzde 4), Ankara (yüzde 2), Muğla (yüzde 2) ve diğerleri (yüzde 19) olarak kayıtlara geçti.

İzmir’de mücevherat ön plana çıktı

İngiliz turistler en fazla İstanbul’da restoran harcaması (yüzde 21) yaparken, Hollandalı turistler en çok Antalya’da giyim (yüzde 16) harcamaları gerçekleştirdi. Almanya’dan gelen turistler büyükşehirlerde restoran (yüzde 18), giyim (yüzde 16) ve sağlık/kozmetik (yüzde 13) sektörleri, İstanbul’da ABD’li turistler mücevherata (yüzde 15) yöneldi. Amerika menşeli kartlarla yapılan harcamaların büyüklüğü İstanbul’da yüzde 75 oranında sabit kalırken, mücevherat (yüzde 15) en çok harcama yaptıkları sektör oldu.

Rapora yansıyan diğer önemli sonuçlar özetle şöyle;

*Suudi Arabistanlı turistlerden çok giyim harcaması yapan kitle olurken (yüzde 36) yüksek hacimli işlemlere de öncülük etti.

*Hollandalı turistler İstanbul (yüzde 21) ve İzmir’de (yüzde 18) daha çok restoran harcaması yaparken, Antalya (yüzde 16) ve Ankara’da (yüzde 19) giyim harcamaları ile dikkat çekti.

*Birleşik Arap Emirlikleri menşeli kartlarda ciro büyüklüğünde İstanbul’da giyim (yüzde 38), konaklama (yüzde 12) ve restoran (yüzde 11) sektörleri ön plana çıktı.

*Ukrayna’dan gelen turistlerin harcamalarında giyim İstanbul (yüzde 24) ve İzmir (yüzde 13), market harcamaları ve İzmir öne çıkan sektörler olurken Edirne’de benzin ve yakıt harcamalarında artış gerçekleşti.

*Azerbaycan’dan gelen turistler harcamaları İstanbul ve Ankara’da giyim ve sağlık/kozmetik sektörlerinde arttı.

*Bulgaristanlı turistler Marmara Bölgesi’nde sağlık/kozmetik, market ve giyim alanındaki alışverişlerle ön plana çıktı.

*İsviçreli ziyaretçiler ise İzmir ve Muğla’da harcamalarını artırırken, Muğla’da yapı malzemesi sektöründe yapılan harcamalardaki artış kayıtlara geçti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.