Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TREN TURİZMİNDE YENİ PROJE ; KARAELMAS TRENİ

Karaelmas treni 12 nisanda başlıyor.Kars treni ile muhteşem bir ivme kazanan tren turizminde bu defa yeni destinasyon Zonguldak

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 01:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 01:25
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
TREN TURİZMİNDE YENİ PROJE ; KARAELMAS TRENİ

“12 Nisan’da ilk seferine başlayacak”

Kara Elmas Ekspresi’nin ilk durağı olan Kalecik’te Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve diğer katılımcılar yerel halk oyunları ekibi tarafından karşılandı. Kara Elmas Ekspresi'nin Doğu Ekspresi’nden sonra tüm vatandaşların hizmetine sunulacağını ifade eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan, “12 Nisan’da ilk seferine başlayacak. Bu vesile ile Ankara’dan Zonguldak’a kadar insanlarımıza hafta sonları için güzel program olacak. İlk durağımız Kalecik'teyiz. Kalecik’in güzelliklerini hep beraber görmüş olacağız” dedi.

“Turizmde bir cazibe merkezi olmasını hedeflemekteyiz”

Batı Karadeniz’in olağanüstü bir zenginliği olduğunu vurgulayan Alpaslan “Başta Ankaralılar olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ekspres üzerinden bölgeyi ziyaretlerini ve turizmde bir cazibe merkezi olmasını hedeflemekteyiz. Biliyorsunuz ülkemiz zaten turizmde parlayan bir yıldız. Bu potansiyeliyle Batı Karadeniz’de insanların seyahat etmeleri ve insanların Ankara’da alışveriş kültüründen uzaklaşarak bölgeyi, doğayı ve buradaki zenginlikleri görmesini ve turizmde bir canlılık olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin sanayileşme yolculuğunun da görüleceği rota boyunca üzüm bağları ve gastronomisiyle öne çıkan Kalecik, tarih kokan sokakları, büyüleyici tuz mağarası ve etkileyici müzeleriyle Çankırı, doğal güzelliklerle çevrili, sakin ve huzurlu atmosferiyle Çerkes ziyaret edilebilecek.

Mozaiklerle bezenen, antik çağın inanç merkezi Hadrianapolis Antik Kenti, UNESCO Kültürel Miras Şehri Safranbolu, Türkiye'nin en büyük blok ormanlarına sahip Yenice ile Gökgöl Mağarası, Zonguldak Maden Müzesi ve Kömür Deneyim Ocağı ile Ulusal Zonguldak Kömür Jeoparkı da tur kapsamında gezilebilecek. tren turuyla 4 şehir, 5 ilçe, mağaralar, müzeler, ören yerleri, doğal alanlar, kültür varlıkları, endüstriyel ve jeolojik miras unsurları görülebilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.