Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TURİZMDE İNSAN KAYNAĞIMIZI ELDE TUTAMADIK

Turizm sektöründe personel eksikliği: Çalışanlar Mısır gibi ülkelere gidiyor. Şimdi Kırgızistan ve Türkmenistan'dan öğrenciler getiriliyor. Pandemiden sonra yaklaşık 100 bin çalışanın yurt dışına gittiği tahmin ediliyor. Maaşlar 3-5 bin dolar arası. Antalya'da yabancı personel artıyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 22:49
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 23:20
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
TURİZMDE İNSAN KAYNAĞIMIZI ELDE TUTAMADIK

Turizmde insan kaynağımızı elimizde tutamadık.

Turizm sektöründe çalışan on binlerce kişi başta Mısır olmak üzere rakip ülkelere gitti. Turizmciler açığı kapatmak için Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden öğrencileri getiriyor.

Turizm sektörünün personelini rakip ülkelere kaptırdığı ortaya çıktı. Pandemiden bu yana 100 bin turizm çalışanının yurt dışına gittiği tahmin ediliyor.Ayrıca sektörden kaçanlar da ciddi rakamlara ulaşıyor.Dört ay çalışıp 8 ay işssiz kalan yetişmiş elemanlar artık başka sektörlerde arayıştalar ve yıllardır devam eden bir süreç.

Çalışanlarımızı 3-5 bin dolar maaşlarla Arap Yarımadası transfer ediyor

Yapılan açıklamada “Pandemi öncesi yeteri kadar insan kaynağımız vardı. Ancak bu insan kaynağını tutamadık. Hizmet sektöründe güvenlikten kuaföre, servisten aşçıya herkesi Arap Yarımadası transfer ediyor” dedi. Turizm çalışanlarının bu ülkelerde ayda 3-5 bin dolar arasında maaş alabiliyor.“Biz o kadar sıkıntı çekiyoruz ki Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan’da okullarla anlaşma yaparak Antalya’ya personel çekiyoruz. Bu ülkelerden gelenlere 500-600 dolar maaş artı yeme, yatma veriyoruz” dendi.

Sharm-El Sheikh’teki otellerde personelin önemli bir bölümü Türk olduğu açıklandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.