Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TURİZMDE KAN KAYBI

Türkiye turizm sektöründe 100 bin çalışanın yurt dışına gittiği, personel kaybının rakip ülkelerdeki yüksek maaşlar nedeniyle yaşandığı belirtildi. Yüksek fiyatlar ve döviz kurlarındaki artış sektörü olumsuz etkiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 23:34
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 23:37
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
TURİZMDE KAN KAYBI

Türkiye Turizmde Kan Kaybı mı Yaşıyor ?

Turizm sektöründe çalışan on binlerce kişi başta Mısır olmak üzere rakip ülkelere gitti. Turizmciler açığı kapatmak için Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden öğrencileri getiriyor.        Türkiye Turizmde Kan Kaybı mı Yaşıyor?

Türkiye’nin, turizm sektöründe personelini rakip ülkelere kaptırdığı ortaya çıktı. Pandemiden bu yana 100 bin turizm çalışanının yurt dışına gittiği tahmin ediliyor.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu gazetecilerle bir araya geldi.

Sözcü Gazetesi’nden Recep Genel’in haberine göre; TTYD Başkanı Oya Narin, “Pandemi öncesi yeteri kadar insan kaynağımız vardı. Ancak bu insan kaynağını tutamadık. Hizmet sektöründe güvenlikten kuaföre, servisten aşçıya herkesi Arap Yarımadası transfer ediyor” dedi.

AYDA 3 – 5 BİN DOLAR ARASINDA MAAŞ

Turizm çalışanlarının bu ülkelerde ayda 3-5 bin dolar arasında maaş alabildiklerine dikkat çeken Narin, “Biz o kadar sıkıntı çekiyoruz ki Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan’da okullarla anlaşma yaparak Antalya’ya personel çekiyoruz. Bu ülkelerden gelenlere 500 – 600 dolar maaş artı yeme, yatma veriyoruz” dedi.

KIRGIZLAR, TÜRKMENLER GELİYOR

Gazetecilerin “Kaç kişi gitmiştir” sorunu yanıtlayan TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane ise “Pandemi ve sonrasında 100 bini geçmiştir. Üst yönetimde, kilit noktalarda, garson, aşçı hep Türkler var” ifadelerini kullandı.

Nane, Mısır’da Sharm-El Sheikh’teki otellerde personelin önemli bir bölümünü Türk olduğuna da dikkat çekti.

Oya Narin, Türkiye’de sahil şeridinin 5 yıldızlı otellerle dolu olduğuna işaret ederek, “4, 3, 2 ve 1 yıldızlı tesisler olmadığı için daha düşük bütçeli grupları alamıyoruz” dedi.

İspanya’da 500 bin yatağa yakın rezidans olduğuna işaret eden Mehmet Nane ise “Rezidans uzun kalışlar için çok önemli. Rezidansların da önünün açılması sektör açısından son derece önemli” diye konuştu.

TURİST NURUOSMANİYE’YE GİDEMİYOR

İsranbul’un yoğun trafiği turizm için de önemli bir sıkıntı yaratıyor. TTYD Başkanı Oya Narin, Galataport’tan çok iyi hizmet alıyor olmalarına rağmen, Sultanahmet’e Nuruosmaniye’ye misafirlerini transfer edemediklerin dile getirdi.

“Bu durum turistleri küstürüyor. Tarihi yarımadaya giden tercihli yolda turistik küçük araçlara izin veriliyor, fakat turist otobüslerine izin verilmiyor. Valilik tramvayı öneriyor. Amerikalı, Avrupalı ya da yaşı ileri misafiri tramvaya bindiremezsiniz. Çünkü hemen tazminat davası açıyor, acente itiraz ediyor” dedi.

RAKİPLERİMİZE GÖRE PAHALIYIZ

Türkiye’de turistler için de fiyatların rakiplere göre daha pahalı olduğuna işaret eden TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane, “Kendinizi turist olarak düşünün. Geçen sene geldiniz, bir bardak içecek aldınız 18-20 Lira’ydı, yani 1 Euro’nun altında satın aldınız. Bu sene o içecek 40 Lira oldu ama döviz artışı daha az gerçekleşti. Doğal olarak 1 Euro ile artık o içeceği alamıyorsunuz” dedi.          Türkiye Turizmde Kan Kaybı mı Yaşıyor?

Nane, yüksek enflasyonun maliyetleri artırmasının yanı sıra döviz kurlarının da yüzde 40 civarında arttığına dikkat çekti.

turizmgünlüğü.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.