Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ANTALYA, NE ZAMAN MAVİ VATANI FARKEDECEK.

Yazının Giriş Tarihi: 09.02.2024 00:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 11:53

Dört bir yanı denizlerle çevrili ülkemizde “mavi vatan” kavramını ilk kez Cem Gürdeniz atmıştı Cem Gürdeniz’in ifadesine göre Mavi Vatan; değişen ve dönüşen dünya şartlarında kara parçasına yakın olan su varlığının bir ihtiyaç olarak kullanılması gerekliliğini gösterir. Nitekim toprakların yanı başında bulunan deniz de anavatan gibi Mavi Vatan’ı ifade ediyordu.

Mavi vatan kavramı sadece askeri strateji bakımından değil her konuda çok kapsamlı bir mana içeriyor aslında.

”Arkadaşlar! En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz; denizciliği, Türkün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk aslında yıllar önce konunun önemini ortaya koymuştu.

 Velhasıl, Anavatanda güvende olmak için, denizde güçlü olmak ; dünyada söz sahibi olmak için, tüm denizlerde var olmak ve MAVİ VATAN‘a sahip çıkmak zorunda olmamız aslında ülke gerçeğimizin mıh gibi alnımıza çakılmış bir realitedir.Osmanlı Kaptanı Deryası Barbaros Hayrettin Paşa’ nın dediği gibi ”Denizlere Hakim olan Cihana Hakim Olur” sözünü ne zaman unuttuk.

Mavi Vatan, Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili bir coğrafi konuma ve geniş bir kıyı şeridine sahip olması nedeniyle denizlerin potansiyelini ve doğal kaynaklarını kullanma çabasını ifade eder. Türkiye, kuzeyde Karadeniz, batıda Ege Denizi ve güneyde Akdeniz ile çevrilidir. Ayrıca, stratejik öneme sahip boğazları nedeniyle önemli geçiş noktaları üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye’nin denizlerle ilişkisi, ülkenin güvenlik, ekonomi ve dış politika stratejilerini etkileyen en önemli faktördür.

Tüm bu gerçekler ışığında benim asıl bahsetmek istediğim konu ise, turizmde Antalya’da denizin hala mavi vatan kavramının çok uzağında olmasıdır. Maalesef bir körfez şehri olan Antalya ulaşımda ve turizmde mavi vatan konusunda ihanete varan bir ihmalin içindedir. Özellikle Kemer-Antalya 17 mil uzaklıkta bir körfez olmasına rağmen hala ulaşım konusunda kullanılmaması akıl-izanla açıklanamaz. Mavi vatan denizin kullanım ve farkındalığı hususunda turizmde dünyanın sayılı destinasyonlarından Antalya 1980’li yılların ulaşım zihniyeti ile hareket etmektedir. Yazın sıcak 40-50 derecelere varan sıcaklarda bile deniz ulaşımı bir alternatif olarak görülmemiştir.

Artık denizi de vatan olarak görmenin vakti geldi de geçmiştir bile. Yerel yöneticilerin yeni dönemde en önemli vizyonları mavi vatan denizimizin rasyonel olarak ülke çıkarlarımız doğrultusunda kullanımı olmalıdır.

Denizlerlele çevrelenmiş Anadolu yarımadasının, bu coğrafyada denizci olmayan devletleri uzun süre barındırmadığı tarihî bir gerçektir.

Körfez  konumunda olmasına rağmen yıllardır kara ulaşımına hapsolan Antalya , “Sularımız da vatandır!” düşüncesi ile “Mavi Vatan” kavramını hayata geçirmeli,yüzünü denize dönmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.