Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TURİZMDE KEMER'İN ADI YOK

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2024 00:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 02:02

Sıkıntılı bir turizm sezonu içerisindeyiz. Belli başlı pek çok faktör öne çıkıyor sebeplerine bakıldığında. Özellikle ekonomimizde yaşanılan olumsuz gidişat ve istikrarsızlık ülkemize turizmde rekabet bakımından önemli bir dezavantaj yaratıyor. Döviz politikaları ve maliyet artışları artık turizmci için öngörülemez hale geldi.

Tüm bu gelişmeler ışığında, her zaman olduğu gibi iç pazar çok önemli bir hale geldi. Zira turizmde daima hem uluslararası hem de ulusal manada bölgesel rekabet söz konusudur. Öte yandan turizmde kriz dönemlerinde iç pazar her zaman olduğundan daha da önemli hale gelir.

Böylesi bir süreç yaşanırken dün bir araştırma açıklandı.

Açıklama şöyle.

“Medya Takip Merkezi (MTM) medyada en çok konuşulan tatil beldelerini araştırdı. Araştırma sonucuna göre; en çok konuşulan tatil beldesi Bodrum ve Çeşme olurken en az konuşulan yer ise Cunda oldu.Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından 10 bini aşkın yazılı basın, TV, internet ve sosyal medya mecraları üzerinden yapılan tarama sonuçları, en çok haberleştirilen tatil beldelerini gözler önüne serdi. MTM'nin kurumsal raporlama aracı Analytics sonuçlarına göre; tatil haberlerinde artışın gözlendiği 16 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında en çok konuşulan tatil beldesi 4 bin 268 haber ile Bodrum oldu.

İzmir'in gözde tatil beldesi Çeşme'nin 4 bin 164 haberle ikinci sıraya oturduğu listede, Muğla'nın popüler tatil beldesi Marmaris ise 2 bin 962 haberle üçüncü sırada yer aldı.

Yabancıların en çok tercih ettiği Antalya ve Antalya'ya bağlı tatil beldelerinin basının ilgi odağı olmaktan çıktığı listenin son iki sırasına ise Marmara Bölgesi'nden Cunda ve Bozcaada yerleşti.

Datça, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi pek çok popüler tatil beldesine ev sahipliği yapan Muğla, en çok konuşulan tatil illeri listesinin zirvesinde yer alıyor.

Toplam 10 bin 319 haber sayısına ulaşan Muğla'nın; tek başına İzmir, Antalya, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir'in haber toplamından daha fazla habere yansıdığı görülüyor. İzmir'in ikinci, Antalya'nın üçüncü, Aydın'ın dördüncü olduğu listede Çanakkale ve Balıkesir ise son sırada kendilerine yer buldu.

Araştırma sonucuna göre; tatil haberlerine en fazla ilgi gösteren mecra; elektronik medya olurken, en az ilgi gösteren mecra ise yazılı basın oldu.

Medyada en çok yansıma bulan tatil beldelerinin bölge dağılımına bakıldığında; Muğla, Aydın ve İzmir'in bulunduğu Ege Bölgesi'nin, 16 bin 644 haber ile söz konusu tarih aralığındaki tatil beldeleri haberlerinin yüzde 83'üne ev sahipliği yaptığı görülüyor.

Antalya merkezli 2 bin 821 haber ve yüzde 14'lük yansıma oranı ile Akdeniz'in ikinci sıraya yerleştiği listede Balıkesir ve Çanakkale'ye ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi ise 561 haber ve yüzde 3'lük yansıma payı ile üçüncü sırada yer aldı. “

Velhasıl, böylesine kritik bir dönemde Antalya ve Kemer sınıfta kalmış gözüküyor.

Özellikle Kemer’in adı yok.

Hani şu dünya kenti Kemer’imizin bırakın dünyayı, ülkemizde bile adı yok.

Söylenecek hiçbir söz yok. Araştırma rakamları söylenecek söz bırakmamış.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.