Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ÜRETEN EV HANIMLARI KERMESİ

Yazının Giriş Tarihi: 03.07.2024 00:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.07.2024 00:12

ÜRETEN EV HANIMLARI KERMESİ

İlçe Belediyelerimizin halkımıza hizmet yönünde çok değerli çalışmaları oluyor. Toplumsal kültürel dayanışma ürünü alkışlanmaya değer çalışmalar.Kemer Belediyesi bu tür sosyal hizmetlerde çok başarılı. Geçen hafta Kemer Belediyesi'nin destekleriyle Kemer Masterler Takımı tarafından organize edilen futbol turnuvası, "dostluk ve kardeşlik" çerçevesinde düzenlenen etkinliklerden biriydi. Kemer Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü destekleriyle Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından düzenlenen halk oyunları Teke Yöresi Bölge Finali Dans Yarışmaları da Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti.Yarışmaya Kemerlilerin ilgisi yoğundu.

Kemer Belediyesi'nin Atatürk Parkı'nda düzenlediği "Haziran ayı Üreten ev hanımları kermesi" hafta sonunda ilçeyi renklendiren bir diğer etkinlikti. Kermesin temel amacı, ev hanımlarının kendi ürettiği ürünleri satarak ev ekonomilerine katkı sağlamak. Kermeste stand açanlar, el emeği göz nuru ürünlerini satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Kemer'deki kadın kooperatifleri ve grupları bu organizasyona yardımcı oluyorlar.

Hafta sonu kermesi gezdim. Standlarda hanımlar çeşit çeşit el emeği ürünlerini pazarlama çalışıyorlardı. Takılar, bileklikler,kolyeler, küpeler, yüzükler, örgü çantalar, örgü şapkalar vs. dikkat çekiyordu. Ayrıca başta gözleme çeşitli hamur işi börekler, çörekler vs. alıcılarını bekliyordu.

Dikkatimi çeken standlardan biri , gelin ve kayınvalide olduklarını öğrendiğim iki hanıma ait standlardı. Adının Yağmur Güdücü olduğu öğrendiğim gelin hanım, taş tozundan ürettiği vazoları, şamdanları, aynaları, tütsülükleri ve mumlukları satışa sunmuştu. Her bir parça tek kelimeyle harikaydı. Göz kamaştırıcıydı. Yağmur Güdücü'ye bu güzel ürünleri yapmayı nerden öğrendiğini, bir okula gidip gitmediğini sordum. Hobi olarak ilk çalışmalara başlamış. Önce bir Helen büstü yapmış. Yaparken çok mutlu olmuş ve "neden işim bu olmasın?" diye düşünmüş ve bu işe yoğunlaşmış. "2019 dan bu yana online satış yapıyorum. 2000. siparişimden sonra dünyanın dört bir yanındaki insanların ruhlarına dokunmak için yurt dışına satış yapmaya başladık. Bu işi yaparken insanları mutlu etmek, yeni insanlarla tanışmak, insanların hayatlarında az da olsa bir iz bırakmak beni mutlu ediyor." dedi.

İşte bir başarı öyküsü. İşte insanlarımızda var olan üretici güç. Mutluluğa, başarıya nasıl ulaşılabileceğinin, azmin, iradenin güzel bir örneği. Kemerli Yağmur'un öyküsü.

Kayınvalidesi Hatice Mert ise emekli olduktan sonra kendisine yeni bir iş kurmuş. Epoksiden tepsiler, saatler, dekoratif tabaklar vs. yapmaya başlamış. Gelinin yanındaki standda her biri çok çekici bu ürünleri satmaya çalışıyordu..

Kermesteki diğer standları da gezdim. Zor ekonomik koşullarda ürünleriyle ailelerinin geçimlerine katkıda bulunmaya çalışıyorlardı hanımlar. Aralarında gençler de vardı, emeklilik yaşlarında olanlar da. Emekçi kadınları gözeten bu tür girişimler insana mutluluk veriyor.Sohbet ettiğim hanımlar desteklerinden ötürü Belediyeye teşekkür ediyorlardı. Beklentilerini sorduğum ise daha çok sayıda insanın kermesi ziyaret etmesi, alışverişte bulunması arzusunu dile getiriyorlardı.

Kermesin ardından görüştüğüm Yağmur Güdücü'ye "satış yapabildiniz mi?" diye sordum."Yapamadık maalesef" dedi. Kayınvalidesi de satış yapmamış. Çok üzüldüm böyle al benisi çok, çekici çalışmaların alıcısı olmamasına. Diğer hanımların ürünlerini ne ölçüde sattılar, ailelerine katkıda bulundular mı bilmiyorum.

Bu tür etkinliklerde hedef kitlenin belirlenmesi önemli. Bu tür etkinlikleri ziyaret etmeleri arzu edilenler sadece Kemerliler mi? Kemer bir turizm şehri olduğuna göre Kemere turist olarak gelen yurttaşların ve yabancıların da ziyaret etmeleri arzulanıyor mu? Arzulanıyorsa bu hedef kitlenin bu tür etkinliklerden haberdar olmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılmalı. Bu çerçevede turistlerin kaldıkları otellerin önceden bu etkinlikler hakkında bilgilendirilmeleri, otellerin de müşterilerinin dikkatlerini etkinliklere çekmeleri gerekiyor. Turizm yörelerimizdeki yetkililerin, ilgililerin bu hususu göz artı etmemeleri gerekir.

Şuna eminim : Yurt dışına ürünlerini pazarlayabilen Yağmur, Kermese Kemeri ziyaret etmekte olan yabancı turistler çekilebilseydi "maalesef kermeste birşey satamadık" demezdi...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.