Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

RUSLAR NEDEN TÜRKİYE'DEN BAŞKA ÜLKELERİ TERCİH EDİYOR

Rusların Türkiye'ye yerleşmesi ve ardından başka ülkelere göç etmelerinin nedenleri arasında ikamet, mali sorunlar ve insan hakları ihlalleri bulunuyor. 2022'de 154 bin Rus oturma izni aldı, ancak 2023'te sayı 96 bine düştü. Hayat pahalılığı ve bankacılık zorlukları da göçün sebepleri arasında. Ruslar, Balkanlar ve Latin Amerika'ya göç ediyor. Bazı Ruslar mülk edinerek Türk vatandaşlığına geçiyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 17:19
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
RUSLAR NEDEN TÜRKİYE'DEN BAŞKA ÜLKELERİ TERCİH EDİYOR

Türkiye’ye yerleşen Ruslar neden başka ülkelere göçüyor?

Türkiye'ye yerleşen Rusların çoğunun ikamet, mali sorunlar ve insan hakları ihlalleri nedeniyle başka ülkelere göçüyor.

Rusya'nın Ukrayna'da askeri operasyon başlatmasının ardından ülkelerini terk ederek Türkiye'ye yerleşen Rusların çoğunun ikamet, mali sorunlar ve insan hakları ihlalleri nedeniyle başka ülkelere göçtüğü bildirildi.

Reuters'in haberine göre Şubat 2022'den itibaren binlerce Rusya vatandaşı, başta İstanbul ve Antalya olmak üzere farklı şehirlerde ikamet etmeye başladı. 2022'de Türkiye'de oturma izni elde eden Rus sayısı 154 bine ulaştı. Fakat bu sayının 2023'te üçte bir oranında düştüğü ve 96 bine indiği gözlemlendi.

Rus vatandaşları,  Türkiye'den oturum izni almakta zorlanmalarının ülkeyi terk etme nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Oturum dışında hayat pahalılığı da Rusların Türkiye'den ayrılmasında önemli rol oynuyor. Bir yandan ülkede geçen ay enflasyonun yüzde 70'e ulaşması, diğer yandan da savaş nedeniyle Rusya'nın hedef olduğu yaptırımlar yüzünden Türkiye'de bankacılık işlemlerinin zorlaşması Rusların başta Sırbistan ve Karadağ olmak üzere diğer ülkelere göç etmesine neden oluyor. Rusların ayrıldığı yerler arasında sadece Balkanlar değil, Latin Amerika ülkeleri de (Arjantin ve Brezilya) sıralanıyor.

Bazı varlıklı Ruslar, Türkiye'de daha önce 250 bin dolar, son dönemde ise en az 400 bin dolar değerinde mülk edinilmesi durumunda vatandaşlık elde etme hakkından faydalanarak Türk vatandaşlığına geçti. Son iki yılda Ruslar en büyük yabancı alıcılar olarak İranlıları ve Iraklıları geride bıraktı.

turizmgünlüğü.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.