Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

NERGİS ÇİÇEKLERİ LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÇÜLERİNİN İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Baharın müjdecisi nergis çiçekleri Likya yolunu yürüyenlerin özellikle bu mevsimde büyük ilgisini çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 23:16
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 23:16
Kaynak: Haber Merkezi
yenikemer.com
NERGİS ÇİÇEKLERİ LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÇÜLERİNİN İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Türkiye'nin bazı şehirlerinde festivalleri yapılan nergis çiçeği,Likya yolunu yürüyen yerli yabancı yürüyüşçülerin büyük ilgisini çekiyor.Toroslar ve Likya yolu boyunca endemik olarak bulunan nergis baharın da müjdecisi olarak biliniyor.Kemer'de bulunan Çalış tepesi de nergis çiçeğinin endemik olarak bulunduğu yerlerden.Bu parkuru bu günlerde yürüyen yürüyüş grupları nergis çiçeğinin mis gibi kokusu ve harika görüntüsü ile karşılaşıyor.Kısa bir dönem açan nergis bugünlerde artık son dönemlerini  yaşıyor.

Nergis, mitolojide de yer almıştır, efsaneye göre Irmak Tanrıçası Nana'nın oğlu Narcissus bütün genç kızların ve orman perisi Ekho'nun yüreğini hoplatmaktadır. Ama Narcissus, kızları, kadınları küçümser, onlara dönüp bakmaz. Orman perisi Ekho tek taraflı aşkına karşılık bulamayınca çok üzülür ve hayata küsüp bir mağaraya çekilir. Aşkının ateşiyle mağaranın derinliklerinde erir, yok olur.

Aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite de (Afrodit) orman perisi Ekho'nun yok oluşuna çok üzülür.  Narcissus'u kendi görüntüsüne aşık eder. Narcius kendi güzelliğine iyice vurulur, hep sudaki yansımasına bakar. Kendine olan aşkı zirveye ulaşınca aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite Narcissus pınara her yaklaştığında azıcık suda fırtınalar kopartır, kendini beğenmiş gencin suda aksini görmesine engel olur. Narcissus de bir süre sonra aşkının ateşinden erir, yok olur. Ertesi baharda ise efsane konusu suyun yanında güzel delikanlıyı hatırlatan nergisler açar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.